Søk blant flere tusen nyheter fordelt på ulike kategorier.
Du kan også søke på nyheter innen ulike kategorier.
Fra dato:
Til dato:
For drøyt et år siden kunne Fagforbundet informere om at om lag 170 norske kommuner og fylkeskommuner fram til da hadde vedtatt en eller annen form for bestemmelser mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet. Å forholde seg til samme krav og kriterier uansett hvor i landet man er med i en konkurranse om offentlige kontrakter, lyder fristende, mener Anbud365.
– Vi mener ordningen er overmoden for avvikling. Selv om noen bruker au pair-ordningen reelt sett som kulturutveksling i dag, må vi nok være så ærlige å si at for mange er hovedmotivasjon billig hushjelp, sier Astrid Bergmål (Ap), statssekretær for justis- og beredskapsministeren.
Innleide skal behandles helt likt med fast ansatte som gjør samme jobb. Slik er loven om likebehandling, men det var ikke tilfellet på byggeplassen til nytt Brønnøysundregister.
– Vi er bekymret for hvor høyt gass- og strømprisen skal gå. Vi er så bekymret at vi vurderer sterkt å ikke ha vinterproduksjon, skriver Edle Skavland, daglig leder, Skavland Gartneri As.
Men hennes ansatte fra Filippinene har ikke rett til dagpenger ved en permittering, og Skavland føler seg derfor tvunget til å fortsette produksjonen.
Justis- og beredskapsdepartementet har i dag lagt fram en lovproposisjon om å forlenge innreiserestriksjonsloven til 1. mai 2022. – Den lave vaksinasjonsgraden i mange land, og faren for nye virusvarianter, tilsier at det kan bli behov for innreiserestriksjoner også noe tid etter 1. desember, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp).
Helse- og omsorgsdepartementet innfører krav om innreisekarantene ved innreise fra Grønland, Island, Liechtenstein, Sveits, Tsjekkia og regionen Sjælland i Danmark.
– Equinor forholder seg selvsagt til det lovverket som finnes i Norge og stiller strenge krav til sine leverandører. Fellesforbundet og deres tillitsvalgte må følge opp egne selskaper og innleieproblematikken der, skriver Per Steinar Stamnes, leder for Industri Energi Equinor Sokkel.
Regjeringen vil fjerne den generelle adgangen til midlertidige ansettelser – allerede før jul. Høyre frykter at det for mange blir vanskeligere å komme ut i jobb.
EL og IT Forbundet vender tommelen opp for mange av løftene som til nå er gitt fra regjeringen Støre. Malurten i begeret for forbundet er manglende tiltak mot bemanningsbransjen.
Innreiserestriksjonene har vært strenge som følge av covid-19-pandemien, og grøntnæringen har hatt utfordringer med å få tak i kvalifisert arbeidskraft. Er du grøntprodusent og har hatt nye arbeidstakere i årets sesong med behov for opplæring, kan du fortsatt søke om opplæringstilskudd. Siste frist er 15. november.
Bygg- og anleggsbransjen, serverings og bilbransjen trekkes fram som næringen som stjeler lønn fra ansatte gjennom manglende arbeidsavtaler og lønn. Det sier Leif Vagle, som leder arbeidslivsforeningen Fair Play. I dag presenterer han sine funn etter ett års arbeid med A-krim på Sørlandet, skriver NRK Sørlandet.
Da Vlantana Norge ble tatt for organisert lønnstyveri, reagerte Postnord sterkt. Likevel fikk selskapet utføre nye oppdrag for logistikkgiganten. Nå er også en annen Postnord-transportør anmeldt for lignende forhold.