Skip to main content
 

Nytt innleienederlag for bemanningsselskaper

13. januar 2025

Borgarting lagmannsrett gir staten medhold etter at 16 bemanningsselskaper gikk til retten fordi de mener at de nye innleiereglene er i strid med EØS-avtalen.

Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) sier til NTB at hun ikke er overrasket over at anken forkastes.

– Arbeidstakere fra andre EØS-stater kan på samme måte som før ta arbeid i Norge, skriver Borgarting lagmannsrett i den enstemmige dommen.

I april 2023 strammet regjeringen inn reglene for innleid arbeidskraft, som blant annet innebar et forbud mot innleie av arbeidstakere fra vikarbyråer for å utføre midlertidig arbeid.

I juni samme år gikk 30 bemanningsbyråer til sak for å få en stans i innføringen av restriksjonene på innleie i en midlertidig forføyning, fordi de mente at det ville bryte med EØS-reglene om fri bevegelighet for arbeidstakere.

Både Oslo tingrett og Borgarting lagmannsrett slo fast at innleieforbudet ikke er i strid med EØS-avtalen. 16 av foretakene tok saken videre til Høyesteretts ankeutvalg, som i fjor vår sendte saken tilbake til lagmannsretten på grunn av saksbehandlingsfeil.

Nå har Borgarting kommet til samme konklusjon som sist, og forkaster bemanningsbyråenes anke.

Bemanningsbyråenes advokat Odd Stemsrud sier at de ikke er enige i domstolens vurderinger, og at selskapene vil vurdere om saken skal ankes til Høyesterett.

Nyhet