– Denne saken viser hvordan den organiserte arbeidslivskriminaliteten er blitt proffere og mer omfattende, sier Aleksander Stokkebø som er stortingsrepresentant for Høyre i arbeids- og sosialkomiteen.
Etter NRKs sak om hvordan A-krimsenteret har avdekket blant annet skatteunndragelse, lønnstyveri og falske opplysninger i hyttebyggerbransjen, har politikeren engasjert seg.
– Støre-regjeringen har hengt bakpå i kampen mot de kriminelle aktørene i lang tid. I stedet har de kastet bort tid og flere titalls millioner på å bekjempe innleie hos seriøse aktører, sier Stokkebø.
På Høyres hjemmeside skisseres seks forslag til strakstiltak:
- Styrke Arbeidstilsynet og politiet økonomisk for å øke kontrollvirksomheten og etterforskningskapasiteten mot svart arbeid.
- Innføre et prikk-system (rulleblad) for bedrifter og personer som har blitt dømt for arbeidslivskriminalitet, der gjentatte grove brudd medfører karantene og tap av rettighet til å eie og drive bedrift.
- Utvide Arbeidstilsynets hjemler til å innhente relevant informasjon fra tredjeparter, for eksempel fra bankene.
- Tydeliggjøre at Arbeidstilsynet og Skatteetaten har hjemler til å kontrollere utvendige bygge- og anleggsarbeider på private grunneiendommer.
- Sikre at det går an å anonymt melde fra om svart arbeid og arbeidslivskriminalitet.
- Offentliggjøre grove og gjentatte brudd, der pålegg eller stansingsvedtak fra Arbeidstilsynet ikke etterleves innen fastsatte frister.
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) er ikke enig i påstanden fra Høyre om at dagens regjering henger bakpå.
– Vi gir nå mer makt til arbeidsfolk. Vi vil sikre faste, hele stillinger med norske lønns- og arbeidsvilkår. Derfor er den generelle adgangen til midlertidig ansettelse fjernet og innleiereglene strammet inn, skriver Brenna i en e-post til NRK.
– Arbeidet med å bekjempe kriminalitet i byggenæringen er viktig for regjeringen, og vi har satt i gang en rekke tiltak.
Hun skriver videre at de har flere forslag de tar sikte på å fremme for Stortinget i løpet av våren.