Skip to main content
 

Var først ute med LO-vaktbikkje. Nå vrakes stillingen i Trøndelag

18. desember 2025

Trøndelag fylke har i flere år hatt en LO-koordinator som jobbet mot sosial dumping. Nå kutter de pengene til kontrolløren.

En LO-koordinator skal passe på at alt går riktig for seg på en stor arbeidsplass, og er bindeleddet mellom LO, ansatte, byggherre og entreprenør. Formålet er å motvirke sosial dumping og ivareta arbeidsmiljømessige forhold.

Trøndelag var det første fylke med egen LO-koordinator i 2019, men nå kuttes stillingen. I fylkestinget var det den økonomiske innsparingen det ble argumentert for. Under debatten tok Høyres fylkestingspolitiker Vegard Sem ordet og hevdet at mindretallets forslag om å bevare LO-koordinatoren var en direkte subsidiering av LO, og det ønsket de ikke å bruke penger på.

Nyhet